All Products
-
Industrial Rubber Sheet
-
Silicone Rubber Sheet
-
High Temperature Rubber Sheet
-
Silicone Tube Extrusion
-
Silicone Rubber Washers
-
Polyurethane Coupling
-
PTFE Packing
-
PTFE Gasket Tape
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Mesh
-
PTFE Tubing
-
Rubber Shock Mounts
-
Colored Plastic Sheet
-
Nylon Plastic Rod
-
Oil Proof Paper
-
EPDM Foam Sheet
-
PVC Conveyor Belt
-
Industrial Oil Seal
-
PTFE Cutter Pad
Keywords [ industrial rubber sheet ] match 286 Products.
400%-650% Elongation Industrial Rubber Sheet For Long Lasting Wear Resistance
| Density: | 1.25g/cm3 |
|---|---|
| Tensile Strength: | 8-55Mpa |
| Product Category: | Industrial Rubber Sheet |
350% Elongation Industrial Rubber Sheet With Smooth Surface 1.0-20m Length
| Product Category: | Industrial Rubber Sheet |
|---|---|
| Width: | 0.1-2.0m |
| Chemical Resistance: | Excellent |
1.4g/cm3 Industrial Rubber Sheet With Excellent Aging Resistance -35°C 85°C
| Insertion: | Reinforce And Insert 1-3PLY Cotton, Polyester, EP Fabric Or Wire Mesh SS201, SS304, SS316 |
|---|---|
| Chemical Resistance: | Excellent |
| Aging Resistance: | Excellent |
350% Elongation Industrial Rubber Sheet For Excellent Aging Resistance 0.1-2.0m Width
| Ozone Resistance: | Excellent |
|---|---|
| Color: | Black, Red, White, Grey Etc. |
| Material: | Virgin Hypalon Or Hypalon+EPDM |
Smooth Surface Industrial Rubber Sheet With 1-3PLY Cotton Insertion And Black Insulation
| Working Temperature: | -30°C - +100°C |
|---|---|
| Width: | 0.1-3.6m |
| Thickness: | 0.5-100.0mm |
1.25g/cm3 Density Industrial Rubber Sheet For High Elasticity Impact Applications
| Product Name: | Chemical Resistant PU Spider Pu Element Green |
|---|---|
| Elasticity Impact: | >25% |
| Color: | Yellow, Red, Purple, Green, Black, Beige Etc. |
60 Hardness 20mm Industrial Rubber Sheet Weather Resistance Excellent
| Color: | Black, White, Brown, Beige, Red, Green Etc. |
|---|---|
| Tensile Strength: | 8.0Mpa |
| Length: | 10, 20, 30, 50m |
70-98Shore A Hardness Industrial Rubber Sheet with 8-55Mpa Tensile Strength and 1.25g/cm3 Density for High Performance Applications
| Wear Resistance: | 0.01-0.10cm3/1.61km |
|---|---|
| Resistance To Oxygen And Ozone: | Good |
| Low Temperature Performance: | Good |
NBR Rubber Sheet Industrial Rubber Sheet with Tensile Strength 4-12Mpa Hardness 40-80shore A and Elongation 250-450%
| Material: | Virgin NBR Rubber |
|---|---|
| Color: | Black, White |
| Surface: | Smooth, Matt, Impression |
Thickness 0.5-100.0mm Industrial Rubber Sheet Excellent Ozone Resistance
| Width: | 1.0-20m |
|---|---|
| Elongation: | 170%-760% |
| Temperature Range: | -35°C - +85°C |

