All Products
-
Industrial Rubber Sheet
-
Silicone Rubber Sheet
-
High Temperature Rubber Sheet
-
Silicone Tube Extrusion
-
Silicone Rubber Washers
-
Polyurethane Coupling
-
PTFE Packing
-
PTFE Gasket Tape
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Mesh
-
PTFE Tubing
-
Rubber Shock Mounts
-
Colored Plastic Sheet
-
Nylon Plastic Rod
-
Oil Proof Paper
-
EPDM Foam Sheet
-
PVC Conveyor Belt
-
Industrial Oil Seal
-
PTFE Cutter Pad
Keywords [ industrial rubber sheet ] match 286 Products.
Flat Surface Industrial FKM Rubber Sheet Hardness 60 , 70 , 80+ / - 5 Shore A
| Material: | Virgin FKM Rubber |
|---|---|
| Quality: | Premium Grade, Economic Grade, Commercial Grade |
| Color: | Black, White, Red, Green Etc. |
Food Grade Silicone Rubber Sheet 0.1-50mm Thickness for Industrial Use
| Material: | 100% Virgin Silicone |
|---|---|
| Quality: | Food Grade |
| Color: | Translucent, White, Black, Red |
Food Grade Silicone Rubber Sheet 1-4mm Thick, 7.5-12Mpa Tensile Strength
| Material: | 100% Virgin Silicone |
|---|---|
| Quality: | Food Grade |
| Color: | Translucent, White, Black, Red |
1mm High Temperature Silicone Rubber Sheet -40 to +220℃
| Product Name: | High Temperature Rubber Sheet |
|---|---|
| Elongation: | ≥350% |
| Compression Set: | ≤25% |
1.5mm FKM Rubber Sheet 10m Length High Temp Resistant -50°C to +250°C
| Surface: | Smooth, Impression Fabric |
|---|---|
| Compression Set: | ≤15% |
| Name: | FKM Rubber Sheet, Fluorubber Sheet, FKM Sheet, FPM Sheet |
Heat-Resistant Silicone Rubber Sheet with 0.2mm-50mm Thickness and 20-80 Shore A Hardness for Extreme Temperature Environments
| Thickness: | 0.2mm-50mm |
|---|---|
| Specific Gravity: | 1.5g/cm3 |
| Hardness: | 20-80 Shore A |
High Temperature Rubber Sheet with 1PLY Glassfiber Or Aramid Fabric Reinforce for Industrial Use with Tensile Strength 5-9MPa and Temperature Range -60°C~+320°C
| Surface: | Smooth, Impression Fabric |
|---|---|
| Hardness: | 75±5 Shore A |
| Length: | 10m-20m |
High Temperature Rubber Sheet with Compression Set ≤15% and Tensile Strength 5-9MPa for Extreme Temperature Range -60°C to +320°C
| Length: | 10m-20m |
|---|---|
| Compression Set: | ≤15% |
| Tensile Strength: | 5-9MPa |
100% Virgin Natural Rubber Sheet with 15-24Mpa Tensile Strength and 35-60 Shore A Hardness for Industrial Use
| Material: | 100% Virgin Natural Rubber |
|---|---|
| Quality: | Industrial Grade |
| Color: | Red, Black, White, Brown, Beige, Green Etc. |
Smooth / Cloth Mark Industrial Reclaim Rubber Sheet For Buffer Ring And Seals
| Material: | Reclaim SBR |
|---|---|
| Quality: | Industrial Grade |
| Color: | Black |

