All Products
-
Industrial Rubber Sheet
-
Silicone Rubber Sheet
-
High Temperature Rubber Sheet
-
Silicone Tube Extrusion
-
Silicone Rubber Washers
-
Polyurethane Coupling
-
PTFE Packing
-
PTFE Gasket Tape
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Mesh
-
PTFE Tubing
-
Rubber Shock Mounts
-
Colored Plastic Sheet
-
Nylon Plastic Rod
-
Oil Proof Paper
-
EPDM Foam Sheet
-
PVC Conveyor Belt
-
Industrial Oil Seal
-
PTFE Cutter Pad
Keywords [ industrial rubber sheet ] match 304 Products.
Smooth / Cloth Mark Industrial Reclaim Rubber Sheet For Buffer Ring And Seals
| Material: | Reclaim SBR |
|---|---|
| Quality: | Industrial Grade |
| Color: | Black |
Industrial Grade Neoprene Rubber Sheet with Density 1.5g/cm3, Hardness 40-80shore A, and Elongation 300%
| Quality: | Industrial Grade |
|---|---|
| Color: | Black, White, Red, Grey Etc |
| Tensile Strength: | 4-8Mpa |
High Temperature Resistant FKM Rubber Sheet with Tensile Strength 6-12Mpa and Hardness 60-80 Shore A for Industrial Use
| Material: | Virgin FKM Rubber |
|---|---|
| Quality: | Premium Grade, Economic Grade, Commercial Grade |
| Color: | Black, White, Red, Green Etc. |
NBR Rubber Industrial ESD Antistatic Rubber Sheet with 2-3mm Thickness for Electro-Static Discharge Protection
| Material: | NBR Rubber |
|---|---|
| Quality: | Industrial Quality |
| Color: | Green,black,blue,grey |
1-2m High Temperature Silicone Rubber Sheet 50-60 Shore A
| Material: | Silicone |
|---|---|
| Color: | Blue |
| Hardness: | 50-60 Shore A |
FKM Rubber Sheet 0.5mm-10mm Thickness 200℃-300℃ Temp Resistance
| Insert: | Reinforce 1PLY Glassfiber Or Aramid Fabric |
|---|---|
| Name: | FKM Rubber Sheet, Fluorubber Sheet, FKM Sheet, FPM Sheet |
| Length: | 1m-20m |
Silicone Rubber Sheet with Excellent Aging Resistance, High Temperature Range (-60°C to +260°C), and UL94-V0 Flammability Rating
| Hardness: | 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80+/-5shore A |
|---|---|
| Material: | Silicone Rubber |
| Tensile Strength: | 7.5-12.0Mpa |
Silicone Rubber Sheet 2mm with 26-42N/mm Tear Strength
| Temperature Range: | -60°C - +260°C(moment 300°C) |
|---|---|
| Tear Strength: | 26-42N/mm |
| Specific Gravity: | 1.25-1.50g/cm3 |
High Temperature FKM Rubber Sheet Reinforced with 1PLY Glassfiber or Aramid Fabric for Industrial Applications with 0.5mm-10mm Thickness and Tear Strength ≥25N/mm
| Oil Resistance: | Good |
|---|---|
| Material: | Fluorubber, FKM, FPM, Viton |
| Insert: | Reinforce 1PLY Glassfiber Or Aramid Fabric |
Durable High Temperature Rubber Sheet with Compression Set ≤15% and Tensile Strength 5-9MPa for Industrial Applications
| Tensile Strength: | 5-9MPa |
|---|---|
| Tear Strength: | ≥25N/mm |
| Elongation: | ≥200% |

