All Products
-
Industrial Rubber Sheet
-
Silicone Rubber Sheet
-
High Temperature Rubber Sheet
-
Silicone Tube Extrusion
-
Silicone Rubber Washers
-
Polyurethane Coupling
-
PTFE Packing
-
PTFE Gasket Tape
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Mesh
-
PTFE Tubing
-
Rubber Shock Mounts
-
Colored Plastic Sheet
-
Nylon Plastic Rod
-
Oil Proof Paper
-
EPDM Foam Sheet
-
PVC Conveyor Belt
-
Industrial Oil Seal
-
PTFE Cutter Pad
Keywords [ rubber oil seal ] match 198 Products.
4-16Mpa Tensile Strength NBR Rubber Sheet with 40-80 Shore A Hardness and 250%-380% Elongation for Industrial Use
| Tensile Strength: | 4-16Mpa |
|---|---|
| Hardness: | 40-80shore A |
| Elongation: | 250%-380% |
Customizable FKM Fluorubber Cord with 230°C Postcure 9Mpa Tensile Strength and 70 Shore A Hardness for Industrial Seals
| Material: | Virgin FKM, Fluorubber |
|---|---|
| Color: | Black, Brown |
| Quality: | Food Grade Without Smell |
Small Food Grade Silicone Washers with 7.5-12Mpa Tensile Strength Made from 100% Virgin Silicone Rubber
| Size: | As Per The Buye's Drawing Or Sample |
|---|---|
| OEM Size: | Agreed |
| Color: | Any Color By The Buyer |
1-6mm Food Grade Silicone Rubber Sheet 60 Shore A 7.0Mpa Tensile
| Surface: | Smooth, Matt, Impression Fabric |
|---|---|
| Material: | 100% Virgin Silicone Rubber |
| Quality: | Food Grade Without Smell |
High Temperature Rubber Sheet 1m-20m Length, -60°C to +320°C
| Temperature Range: | -60°C~+320°C |
|---|---|
| Insert: | Reinforce 1PLY Glassfiber Or Aramid Fabric |
| Tear Strength: | 20-25N/mm |
0.5mm-10mm Thick High Temperature Rubber Sheet with -60°C~+320°C Range and 1m-2m Width for Industrial Applications
| Temperature Range: | -60°C~+320°C |
|---|---|
| Thickness: | 0.5mm-10mm |
| Application: | Apply To Punch All Kinds Of Rubber Seal, Rubber Gasket Or Special For Wooden PVC Vacuum Laminator, Steel Door Vacuum Laminator, Safety Glass Vacuum Laminating Bags, Solar Photovoltaic Module Vacuum Laminator, Hot Press Laminator, Card Press Laminator And O |
OEM Custom Excavator O-Ring Seal Kit with Pressure Temperature Resistance and Standard Size for Construction Machinery
| Maintenance: | Low |
|---|---|
| Mounting: | External |
| Bottom Color: | Black |
100% Virgin Silicone Rubber Washers , Silicone Seal, Silicone Parts , Closed Cell Silicone Foam Gasket
| Material: | Silicone Sponge |
|---|---|
| Color: | Red,white,black,white,grey |
| Cell: | Close Cell |
BHS Mixer Spare Parts: Synchronous Coupling Flexible Connection & Main Drive Rubber Block
| Size: | Standard Size1 And Size2 |
|---|---|
| Tensilestrength: | 25 MPa |
| Color: | Black |
High Tensile Strength 8-12Mpa Silicone Rubber Washers and NBR O Rings in Standard Sizes AS586 and BS1516
| Material: | NBR(BUNA-N,Nitrile) , FKM(FKM) , Silicone(VMQ) ,HNBR, FFKM ,EPDM |
|---|---|
| Color: | Black, Brown Etc. |
| Type: | All Kinds Of O Ring |

