All Products
-
Industrial Rubber Sheet
-
Silicone Rubber Sheet
-
High Temperature Rubber Sheet
-
Silicone Tube Extrusion
-
Silicone Rubber Washers
-
Polyurethane Coupling
-
PTFE Packing
-
PTFE Gasket Tape
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Mesh
-
PTFE Tubing
-
Rubber Shock Mounts
-
Colored Plastic Sheet
-
Nylon Plastic Rod
-
Oil Proof Paper
-
EPDM Foam Sheet
-
PVC Conveyor Belt
-
Industrial Oil Seal
-
PTFE Cutter Pad
Keywords [ rubber oil seal ] match 198 Products.
Red Silicone Rubber Sheet 3mm Thickness High Temperature Resistant
| Oil Resistance: | Excellent |
|---|---|
| Hardness: | 40-70 Shore A |
| Compression Set: | ≤25% |
1.5mm FKM Rubber Sheet 10m Length High Temp Resistant -50°C to +250°C
| Surface: | Smooth, Impression Fabric |
|---|---|
| Compression Set: | ≤15% |
| Name: | FKM Rubber Sheet, Fluorubber Sheet, FKM Sheet, FPM Sheet |
NBR Rubber Sheet 40-80 Shore A Hardness for Industrial Use
| Quality: | Industrial Grade, Food Grade |
|---|---|
| Hardness: | 40, 50, 60, 70, 80+/-5shore A |
| Insulation Material: | Rubber-plastic Sponge Material |
Food Grade Silicone Rubber Sheet 0.5-6.0mm x 0.5-1.2m -60°C to 260°C
| Material: | 100% Virgin Silicone Rubber |
|---|---|
| Grade: | Food Grade Without Smell |
| Quality: | Middle Tear Resistant |
100% Virgin Butyl Rubber Sheet with 4-8Mpa Tensile Strength and 40-80 Shore A Hardness for Industrial Gaskets and Military Applications
| Material: | Virgin Butyl Rubber |
|---|---|
| Quality: | Industrial Grade, Premium Grade |
| Color: | Black, White, Red, Grey Etc. |
0.5mm-50mm High Temp Silicone Rubber Sheet 300% Elongation Black
| Application: | Apply To Punch All Kinds Of Rubber Seal, Rubber Gasket Or Special For Wooden PVC Vacuum Laminator, Steel Door Vacuum Laminator, Safety Glass Vacuum Laminating Bags, Solar Photovoltaic Module Vacuum Laminator, Hot Press Laminator, Card Press Laminator And O |
|---|---|
| Color: | Translucent, White, Red, Black, Grey |
| Tear Strength: | ≥26N/mm |
SBR Rubber Sheet 0.5-100mm Thickness with 4-16Mpa Tensile Strength
| Insertion: | Reinforce And Insert 1-3PLY Cotton, Polyester, EP Fabric Or Wire Mesh SS201, SS304, SS316 |
|---|---|
| Thickness: | 0.5-100.0mm |
| Width: | 0.1-3.6m |
Width 0.1-3.6m Natural Rubber Sheet With Density 1.20-1.40g/cm3
| Density: | 1.20-1.40g/cm3 |
|---|---|
| Product Category: | Industrial Rubber Sheet |
| Thickness: | 0.5-100.0mm |
350% Elongation Industrial Rubber Sheet With Smooth Surface 1.0-20m Length
| Product Category: | Industrial Rubber Sheet |
|---|---|
| Width: | 0.1-2.0m |
| Chemical Resistance: | Excellent |
High Temperature Rubber Sheet with Compression Set ≤15% and Tensile Strength 5-9MPa for Extreme Temperature Range -60°C to +320°C
| Length: | 10m-20m |
|---|---|
| Compression Set: | ≤15% |
| Tensile Strength: | 5-9MPa |

