All Products
-
Industrial Rubber Sheet
-
Silicone Rubber Sheet
-
High Temperature Rubber Sheet
-
Silicone Tube Extrusion
-
Silicone Rubber Washers
-
Polyurethane Coupling
-
PTFE Packing
-
PTFE Gasket Tape
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Mesh
-
PTFE Tubing
-
Rubber Shock Mounts
-
Colored Plastic Sheet
-
Nylon Plastic Rod
-
Oil Proof Paper
-
EPDM Foam Sheet
-
PVC Conveyor Belt
-
Industrial Oil Seal
-
PTFE Cutter Pad
Keywords [ ptfe packing material ] match 156 Products.
Industrial Grade Black PTFE Tube with 20Mpa Tensile Strength 200% Elongation and 2.1-2.3g/cm3 Density
| Material: | PTFE Filled Graphite Or Arbon |
|---|---|
| Color: | Black |
| Quality: | Industrial Grade |
Food Grade PTFE Expand Tape with Corrosion Resistance and High Temperature Resistance for Industrial Sealing
| Material: | Pure PTFE Dispersion Resin |
|---|---|
| Color: | White |
| Quality: | Food Grade |
Virgin PTFE Sheet with Smooth Surface and Temperature Resistance from -180°C to +260°C for Industrial Applications
| Material: | Virgin PTFE |
|---|---|
| Quality: | Premium Grade |
| Color: | White, Black |
Non Stick Food Grade Chemical Resistant PTFE Coated Fiberglass Fabric and PTFE Coated Glass Cloth
| Temperature Resist: | -180°C - +260°C |
|---|---|
| Keywords: | High Temperature Resistant |
| Unit Weight: | 17 Oz/sqy |
Industrial PTFE Mesh Belt with 0.5×1 to 10×10mm Mesh Sizes, Excellent Chemical Resistance and High Tensile Strength
| Chemical Resistance: | Excellent |
|---|---|
| Mesh: | 0.5×1, 1×1, 2×2.5, 4×4, 6×6, 10×10mm |
| Temperature Resistance: | Up To 260°C |
High Strength PTFE Coated Fiberglass Fabric with 200%-320% Elongation At Break and 10KV/mm Break Down Voltage
| Joint: | Bull Nose Jont, Alligator Joint |
|---|---|
| Keywords: | High Temperature Resistant |
| Feature: | Non Stick, Food Grade, Heat Resistant |
Breathable Non-Stick PTFE Mesh Belt with Mesh Sizes 0.5×1 to 10×10mm for High Temperature Applications
| Color: | White |
|---|---|
| Easy To Clean: | Yes |
| Joint: | Bullnose Joint,spiral And Clapper |
PTFE Mesh Belt with Maximum Width of 4.0m Microwave Safe and Breathable for High Temperature Applications
| Material: | PTFE |
|---|---|
| Microwave Safe: | Yes |
| Breathable: | Yes |
UV Resistant PTFE Cutter Pad 260°C Heat Resistant Non-Stick Surface
| Food Grade: | No |
|---|---|
| Chemical Resistance: | Excellent |
| Temperature Resistance: | Up To 260°C |
Excellent Abrasion Resistance PTFE Tube Perfect for Non-Toxic Chemical Processing
| Non-Flammable: | Yes |
|---|---|
| Hardness: | 90shore A |
| Flexibility: | High |

