All Products
-
Industrial Rubber Sheet
-
Silicone Rubber Sheet
-
High Temperature Rubber Sheet
-
Silicone Tube Extrusion
-
Silicone Rubber Washers
-
Polyurethane Coupling
-
PTFE Packing
-
PTFE Gasket Tape
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Mesh
-
PTFE Tubing
-
Rubber Shock Mounts
-
Colored Plastic Sheet
-
Nylon Plastic Rod
-
Oil Proof Paper
-
EPDM Foam Sheet
-
PVC Conveyor Belt
-
Industrial Oil Seal
-
PTFE Cutter Pad
Keywords [ ptfe packing material ] match 156 Products.
Food Grade PTFE Gasket Tape with Corrosion Resistance and High Temperature Resistance for Industrial Sealing
| Material: | Pure PTFE Dispersion Resin |
|---|---|
| Color: | White |
| Quality: | Food Grade |
Virgin PTFE Sheet with 20-30Mpa Tensile Strength and -180°C to +260°C Temperature Resistance for Industrial Applications
| Material: | Virgin PTFE |
|---|---|
| Quality: | Premium Grade |
| Color: | White, Black |
White 100% Virgin PTFE Tubing with 20Mpa Tensile Strength for Industrial Applications
| Material: | 100% Virgin PTFE Material |
|---|---|
| Produced: | Moulded |
| Quality: | Industrial Grade,food Grade |
25% Glassfiber PTFE Cutter Pad with Temperature Range -180°C to +260°C and Weathering Resistant for Corrugated Paper Equipment
| Material: | PTFE+25%glassfiber |
|---|---|
| Color: | White |
| Size: | Customed |
Id1mm X Od2mm X 100m White PTFE Tubing with High Temperature Resistance and Industrial Grade Quality
| Diameter Range: | 0.5mm-25mm |
|---|---|
| Size: | Id1mm X Od2mm X 100m |
| Tensile Strength: | 2,500-4,000 Psi |
Customizable PTFE Cutter Pad 260°C Heat Resistant Non-Stick Surface
| Uv Resistance: | Excellent |
|---|---|
| Non-Stick: | Yes |
| Tear Resistance: | Good |
Non-Stick PTFE Glassfiber Cutter Pad with Rectangular Shape and Temperature Resistance Up to 260°C for Precision Cutting
| Shape: | Rectangular As Drawing |
|---|---|
| Size: | Customizable |
| Temperature Resistance: | Up To 260°C |
White PTFE Glassfiber Cutter Pad 260°C Heat Resistant
| Thickness: | Standard, Agree To Customed |
|---|---|
| Heat Conductivity: | Low |
| Uv Resistance: | Excellent |
White PTFE Mesh Mesh 10×10mm Easy To Clean Yes
| Chemical Resistance: | Excellent |
|---|---|
| Material: | PTFE |
| Joint: | Bullnose Joint,spiral And Clapper |
Sealing PTFE Gasket Tape White Featuring Tensile Strength 8Mpa Suitable for Mechanical Sealing Applications
| Temperature Range: | -168°C ~ +280°C(maximum +315°C) |
|---|---|
| Thickness: | 1.5-7.0mm |
| Material: | PTFE |

