All Products
-
Industrial Rubber Sheet
-
Silicone Rubber Sheet
-
High Temperature Rubber Sheet
-
Silicone Tube Extrusion
-
Silicone Rubber Washers
-
Polyurethane Coupling
-
PTFE Packing
-
PTFE Gasket Tape
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Mesh
-
PTFE Tubing
-
Rubber Shock Mounts
-
Colored Plastic Sheet
-
Nylon Plastic Rod
-
Oil Proof Paper
-
EPDM Foam Sheet
-
PVC Conveyor Belt
-
Industrial Oil Seal
-
PTFE Cutter Pad
Keywords [ industrial rubber sheet ] match 304 Products.
High-Performance Silicone Rubber Sheet with Excellent Aging & Ozone Resistance, Available in 1-50m Lengths
| Length: | 1-50m |
|---|---|
| Thickness: | 1mm |
| Material: | Silicone Rubber |
Silicone Rubber Sheet 3mm Thick 0.1-3.6m Width 7.5-12.0Mpa Tensile
| Elongation: | 350%-720% |
|---|---|
| Color: | Translucent, White, Black, Red, Blue, Etc. |
| Tear Strength: | 26-42N/mm |
Silicone Rubber Sheet 1-50m with 26-42N/mm Tear Strength
| Aging Resistance: | Excellent |
|---|---|
| Tear Strength: | 26-42N/mm |
| Hardness: | 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80+/-5shore A |
High Temperature Rubber Sheet with Tear Strength ≥25N/mm, 1m-2m Width, and Reinforced with 1PLY Glassfiber or Aramid Fabric
| Length: | 10m-20m |
|---|---|
| Application: | Apply To Punch All Kinds Of Rubber Seal, Rubber Gasket Or Special For Wooden PVC Vacuum Laminator, Steel Door Vacuum Laminator, Safety Glass Vacuum Laminating Bags, Solar Photovoltaic Module Vacuum Laminator, Hot Press Laminator, Card Press Laminator And O |
| Elongation: | ≥200% |
Red Gum Rubber Sheet with 35-60 Shore A Hardness 15-24Mpa Tensile Strength and 500%-740% Elongation for Industrial Use
| Tensile Strength: | 15-24Mpa |
|---|---|
| Hardness: | 35-60shore A |
| Elongation: | 500%-740% |
High Tensile Strength Nitrile Rubber Sheet with 1-6mm Thickness and 1-3.6m Width for Industrial Use
| Material: | Virgin Nitrile Or NBR/SBR |
|---|---|
| Quality: | Premium Grade, Industrial Grade, Commercial Grade, Food Grade |
| Color: | Black, White, Red, Grey Etc |
4-16Mpa Tensile Strength NBR Rubber Sheet with 40-80 Shore A Hardness and 250%-380% Elongation for Industrial Use
| Tensile Strength: | 4-16Mpa |
|---|---|
| Hardness: | 40-80shore A |
| Elongation: | 250%-380% |
Industrial Neoprene Rubber Sheet with 1.0-6.0mm Thickness 1-1.5m Width and 1-50m Length for Weather and Water Resistance
| Material: | Hypalon+fabric+neoprene |
|---|---|
| Quality: | Industrial Grade |
| Color: | Red, Black, White, Yellow, Grey, Blue Etc. |
10 Shore A Clear Silicone Rubber Sheet 1.2mm x 330mm x 330mm
| Material: | PET+liquid Silicone+PET |
|---|---|
| Hardness: | 10shore A |
| Color: | Clear Color |
Food Grade Silicone Rubber Sheet with Electric Insulation and Corrosion Resistance for Industrial Applications
| Surface: | Impression Fabric Or Smooth |
|---|---|
| Reinforce: | Insert 1 Ply Fabric |
| Tensible Strengh: | 7-12Mpa |

