All Products
-
Industrial Rubber Sheet
-
Silicone Rubber Sheet
-
High Temperature Rubber Sheet
-
Silicone Tube Extrusion
-
Silicone Rubber Washers
-
Polyurethane Coupling
-
PTFE Packing
-
PTFE Gasket Tape
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Mesh
-
PTFE Tubing
-
Rubber Shock Mounts
-
Colored Plastic Sheet
-
Nylon Plastic Rod
-
Oil Proof Paper
-
EPDM Foam Sheet
-
PVC Conveyor Belt
-
Industrial Oil Seal
-
PTFE Cutter Pad
Brown Phenolic Cotton Sheet with 90-110Mpa Flexural Strength and 10KV Breakdown Voltage for PCB Fixtures
| Material: | Phenolic+cotton |
|---|---|
| Color: | Brown,red,beige,yellow |
| Surface: | Smooth |
15mm Thickness SBR Rubber Sheet with High Temperature and Excellent Weather Resistance for Industrial Use
| Temperature Range: | -35°C - +100°C |
|---|---|
| Width: | 0.1-3.6m |
| Length: | 1.0-20m |
20mm Silicone Rubber Washer with 7.5-9.8Mpa Tensile Strength and -60°C to +250°C Temperature Range for Sealing Applications
| Temperature Range: | -60°C - +250°C |
|---|---|
| Product Name: | Silicone Gasket, Silicone Ring, Silicone Washer |
| Tear Strength: | 26-42N/mm |
High Tear Strength Silicone Washer with High Temperature Resistance and Customizable Sizes for Sealing Applications
| Tensile Strength: | 7.5-9.8Mpa |
|---|---|
| Elongation: | 350-720% |
| Material: | 100% Virgin Silicone Material |
100% Virgin Nylon Plastic Rod PA6 with High Tensile Strength and Heat Resistance for Bearings and Gears
| Material: | Nylon PA6 Material |
|---|---|
| Color: | Ivory,blue,black,green |
| Tensile Strength: | 90Mpa |
Extreme Temperature Resistant Silicone Rubber Washer with High Tensile Strength and Customizable Size for Sealing Applications
| Temperature Range: | -60°C - +250°C |
|---|---|
| Applications: | For Sealing |
| Shape: | Washer/Ring/O-ring |
Black SBR Industrial Rubber Sheet with Excellent Weather Resistance and 1.0-20m Length
| Weather Resistance: | Excellent |
|---|---|
| Ozone Resistance: | Excellent |
| Color: | Black, White, Brown, Beige, Red, Green Etc. |
Food Grade PTFE Gasket Tape with Smooth Surface and High Temperature Resistance for Industrial Sealing
| Material: | Pure PTFE Dispersion Resin |
|---|---|
| Color: | White |
| Quality: | Food Grade |
Thermal Stability PTFE Packing Corrosion Resistant with Good Resilience Ensuring Performance in Harsh Industrial Environments
| Corrosion: | Resistant |
|---|---|
| Thermal: | Stability |
| Chemical: | Resistance |
Chemical Resistant PU Spider, PU Seal
| Surface: | Smooth |
|---|---|
| Radiation Resistance: | Highly Resistant To High Energy Radiation |
| Wear Resistance: | 0.01-0.10cm3/1.61km |

