All Products
-
Industrial Rubber Sheet
-
Silicone Rubber Sheet
-
High Temperature Rubber Sheet
-
Silicone Tube Extrusion
-
Silicone Rubber Washers
-
Polyurethane Coupling
-
PTFE Packing
-
PTFE Gasket Tape
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Mesh
-
PTFE Tubing
-
Rubber Shock Mounts
-
Colored Plastic Sheet
-
Nylon Plastic Rod
-
Oil Proof Paper
-
EPDM Foam Sheet
-
PVC Conveyor Belt
-
Industrial Oil Seal
-
PTFE Cutter Pad
Keywords [ teflon mesh screen ] match 0 Products.
Sorry!
Your search "teflon mesh screen" match no products.
You can Request A Quote to let us to match products for you.
Related Products
Industrial Grade Rubber Shock Mount with Smooth Surface and High Tensile Rubber for Vibration Damping
| Material | galvanized metal + rubber |
|---|---|
| Rubber | NR,NBR(default NR) |
| Quality | industrial grade |
| Color | black |
Smooth Surface Nylon Plastic Rod for High Voltage and R110-120M91-M88 Hardness Performance
| Working Temoerature | -30°C - +165°C |
|---|---|
| Moulding Shrinkage | 2.5%-2.8% |
| Heat Deflection Temperature | 80°C |
| Hardness | R110-120M91-M88 |
Excellent Abrasion Resistance PTFE Tube Perfect for Non-Toxic Chemical Processing
| Non-Flammable | Yes |
|---|---|
| Hardness | 90shore A |
| Flexibility | High |
| Color | White |
High Tensile Strength 80 MPa Nylon Polyamide Rod for Less Than 120°C Environments
| Compression Set | <10%(22h*70°C) |
|---|---|
| Surface | Smooth/smooth |
| Density | 1.15 G/cm3 |
| Rated Voltage | 10kv |
Various PTFE Packing for High Elongation and Chemical Resistance in Industrial Applications
| tensile | Strong |
|---|---|
| material | PTFE |
| pressure | High |
| abrasion | Resistant |
Double Impression Fabric Industrial Rubber Sheet with 15-24Mpa Tensile Strength and Food Grade Quality
| Material | 100%Virgin Natural Rubber |
|---|---|
| Quality | Industrial grade,food grade |
| Color | black,red,white,brown,beige,green etc |
| Surface | smooth or impression fabric |
100% Virgin Silicone Rubber Washers with UV Resistance and Close Cell Silicone Foam Gasket
| Material | silicone sponge |
|---|---|
| Color | red,white,black,white,grey |
| cell | close cell |
| Hardness | 10-40 shore A |
Deliveries with Customized PVC Conveyor Belt and Minimum Wheel Dia of 10-180mm
| Features | Oil Resistant/ Anti-static/ Fire Resistant |
|---|---|
| Max Width | 3000m |
| Color | Black, Green, Blue, White |
| Minimum Wheel Dia | 10-180mm |

