All Products
-
Industrial Rubber Sheet
-
Silicone Rubber Sheet
-
High Temperature Rubber Sheet
-
Silicone Tube Extrusion
-
Silicone Rubber Washers
-
Polyurethane Coupling
-
PTFE Packing
-
PTFE Gasket Tape
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Mesh
-
PTFE Tubing
-
Rubber Shock Mounts
-
Colored Plastic Sheet
-
Nylon Plastic Rod
-
Oil Proof Paper
-
EPDM Foam Sheet
-
PVC Conveyor Belt
-
Industrial Oil Seal
-
PTFE Cutter Pad
Keywords [ silicone rubber seals ] match 204 Products.
Silicone Rubber Sheet 0.5mm-50mm Thickness -60°C to 260°C
| Aging Resistance: | Excellent |
|---|---|
| Tear Strength: | 13-25N/mm |
| Specific Gravity: | 1.2-1.25g/cm3 |
Synthetic Rubber Hydraulic Jack Seal 3A2005 Model for High and Low Pressure Sealing
| Material: | Synthetic Rubber |
|---|---|
| Model: | 3A2005 |
| Name: | Seal For Hydraulic Jack Hydraulic Dowty Seal |
Silicone Rubber Sheet 0.5mm-50mm Thickness for Industrial Gaskets
| Name: | Silicone Rubber Sheet |
|---|---|
| Elongation: | 200-400% |
| Thickness: | 0.5mm-50mm |
2mm Silicone Rubber Sheet UL94-V0 1.2-1.25g/cm3 High Hardness
| Features: | High Temperature Resistance, Aging Resistance, Weather Resistance, Chemical Resistance, Electrical Insulation, Non-toxic, Odorless, Etc. |
|---|---|
| Temperature Range: | -60℃-300℃ |
| Material: | Silicone Rubber |
Food Grade Silicone Rubber Sheet 0.1-50mm Thickness for Industrial Use
| Material: | 100% Virgin Silicone |
|---|---|
| Quality: | Food Grade |
| Color: | Translucent, White, Black, Red |
Flexible Silicone Rubber Sheet Resistant to Extreme Temperatures and Chemicals for Industrial Applications
| Ozone Resistance: | Excellent |
|---|---|
| Aging Resistance: | Excellent |
| Thickness: | 1.0mm-6.0mm |
Temperature Resistant Silicone Rubber Sheet with Excellent Aging Resistance and High Tear Strength
| Aging Resistance: | Excellent |
|---|---|
| Width: | 0.1-3.6m |
| Tensile Strength: | 7.5-12.0Mpa |
Silicone Rubber Sheet 2mm with 26-42N/mm Tear Strength
| Temperature Range: | -60°C - +260°C(moment 300°C) |
|---|---|
| Tear Strength: | 26-42N/mm |
| Specific Gravity: | 1.25-1.50g/cm3 |
20mm Silicone Rubber Washer with 7.5-9.8Mpa Tensile Strength and -60°C to +250°C Temperature Range for Sealing Applications
| Temperature Range: | -60°C - +250°C |
|---|---|
| Product Name: | Silicone Gasket, Silicone Ring, Silicone Washer |
| Tear Strength: | 26-42N/mm |
15 Sizes Waterproof Wear-resistant Silicone O Ring Kit for Mechanical Sealing
| Material: | Virgin Silicone |
|---|---|
| Color: | Translucent, Red |
| Hardness: | 60, 70shore A |

