All Products
-
Industrial Rubber Sheet
-
Silicone Rubber Sheet
-
High Temperature Rubber Sheet
-
Silicone Tube Extrusion
-
Silicone Rubber Washers
-
Polyurethane Coupling
-
PTFE Packing
-
PTFE Gasket Tape
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Mesh
-
PTFE Tubing
-
Rubber Shock Mounts
-
Colored Plastic Sheet
-
Nylon Plastic Rod
-
Oil Proof Paper
-
EPDM Foam Sheet
-
PVC Conveyor Belt
-
Industrial Oil Seal
-
PTFE Cutter Pad
Keywords [ silicone rubber gasket ] match 204 Products.
Food Grade Silicone Rubber Sheet 1-4mm Thick, 7.5-12Mpa Tensile Strength
| Material: | 100% Virgin Silicone |
|---|---|
| Quality: | Food Grade |
| Color: | Translucent, White, Black, Red |
2mm Silicone Rubber Sheet UL94-V0 1.2-1.25g/cm3 High Hardness
| Features: | High Temperature Resistance, Aging Resistance, Weather Resistance, Chemical Resistance, Electrical Insulation, Non-toxic, Odorless, Etc. |
|---|---|
| Temperature Range: | -60℃-300℃ |
| Material: | Silicone Rubber |
Flexible Silicone Rubber Sheet Resistant to Extreme Temperatures and Chemicals for Industrial Applications
| Ozone Resistance: | Excellent |
|---|---|
| Aging Resistance: | Excellent |
| Thickness: | 1.0mm-6.0mm |
High Temperature Resistance Silicone Rubber Sheet with Excellent Aging Resistance and Customizable Thickness
| Tear Strength: | 26-42N/mm |
|---|---|
| Width: | 0.1-3.6m |
| Material: | Silicone Rubber |
Temperature Resistant Silicone Rubber Sheet with Excellent Aging Resistance and High Tear Strength
| Aging Resistance: | Excellent |
|---|---|
| Width: | 0.1-3.6m |
| Tensile Strength: | 7.5-12.0Mpa |
Silicone Rubber Sheet 2mm with 26-42N/mm Tear Strength
| Temperature Range: | -60°C - +260°C(moment 300°C) |
|---|---|
| Tear Strength: | 26-42N/mm |
| Specific Gravity: | 1.25-1.50g/cm3 |
Food Grade Silicone Rubber Sheet 0.1-50mm Thickness for Industrial Use
| Material: | 100% Virgin Silicone |
|---|---|
| Quality: | Food Grade |
| Color: | Translucent, White, Black, Red |
High Tensile Strength Silicone Rubber Sheet with Excellent Ozone Resistance and Wide Temperature Range
| Specific Gravity: | 1.25g/cm3 |
|---|---|
| Material: | Silicone Rubber |
| Color: | Translucent, White, Black, Red, Blue, Etc. |
High-Performance Silicone Rubber Sheet with Excellent Aging & Ozone Resistance, Available in 1-50m Lengths
| Length: | 1-50m |
|---|---|
| Thickness: | 1mm |
| Material: | Silicone Rubber |
Food Grade Silicone Rubber Sheet 3mm Thick -60°C to 260°C
| Material: | 100% Virgin Silicone |
|---|---|
| Quality: | Food Grade |
| Color: | Translucent, White, Black, Red |

