All Products
-
Industrial Rubber Sheet
-
Silicone Rubber Sheet
-
High Temperature Rubber Sheet
-
Silicone Tube Extrusion
-
Silicone Rubber Washers
-
Polyurethane Coupling
-
PTFE Packing
-
PTFE Gasket Tape
-
PTFE Coated Fiberglass Fabric
-
PTFE Mesh
-
PTFE Tubing
-
Rubber Shock Mounts
-
Colored Plastic Sheet
-
Nylon Plastic Rod
-
Oil Proof Paper
-
EPDM Foam Sheet
-
PVC Conveyor Belt
-
Industrial Oil Seal
-
PTFE Cutter Pad
Keywords [ ptfe tube ] match 29 Products.
Non-Flammable PTFE Tubing with Excellent Chemical Resistance and High Flexibility for Industrial Applications
| Uv Resistance: | Excellent |
|---|---|
| Non-Toxic: | Yes |
| Tensile Strength: | High |
Non-Toxic PTFE Tubing with Excellent Abrasion Resistance and Wide Temperature Range for Chemical Handling
| Surface: | Smooth |
|---|---|
| Size: | Id1mm X Od2mm X 100m |
| Non-Toxic: | Yes |
Clear Virgin TPU PTFE Tubing with 30Mpa Tensile Strength and 90 Shore A Hardness
| Material: | 100% Virgin TPU |
|---|---|
| Color: | Clear Color |
| Hardness: | 90shore A |
Id1mm X Od2mm X 100m White PTFE Tubing with High Temperature Resistance and Industrial Grade Quality
| Diameter Range: | 0.5mm-25mm |
|---|---|
| Size: | Id1mm X Od2mm X 100m |
| Tensile Strength: | 2,500-4,000 Psi |
High Performance PTFE Tubing and PTFE Hose with 90 Shore A Hardness, 0.5mm - 50mm Diameter Range, and 200% Elongation
| Surface: | Smooth |
|---|---|
| Non-Flammable: | Yes |
| Produced: | Extruded |
Excellent Uv Resistance PTFE Hose for High Temperature Environments 0.5mm 50mm Diameter Range
| Stocks: | Yes |
|---|---|
| Hardness: | 90shore A |
| Flexibility: | High |
90shore A Hardness 100% Virgin TPU Clear PU Tube and Hose with High Tensile Strength
| Material: | 100% Virgin TPU |
|---|---|
| Color: | Clear Color |
| Hardness: | 90shore A |
Excellent Uv Resistance Teflon Hose 1mm X 2mm X 100m for High Temperature Applications
| Abrasion Resistance: | Excellent |
|---|---|
| Size: | Id1mm X Od2mm X 100m |
| Non-Flammable: | Yes |
Premium Grade PTFE Hose and Tube with 100% Virgin PTFE Material, Temperature Resistant -180°C to +260°C, and Tensile Strength 20-30Mpa
| Material: | 100% Virgin PTFE Material |
|---|---|
| Color: | White, Black |
| Tensile Strength: | 20-30Mpa |

